Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1929 postów 335 komentarzy

PREZYDENT

Czerwony Korsarz z Gdańska - RADNY DZIELNICY GDAŃSK-STOGI. Od 2014 r. prowadzę redakcję POMORSKIEJ TELEWIZJI NARODOWEJ, którą to z mojego pomysłu pomógł mi założyć EUGENIUSZ SENDECKI. Od 2006 roku jestem Prezydentem założonej przeze mnie www.fundacja - slawpol.eu

ROSJANIE ZAJĘLI PO OSTRZELANIU TRZY OKRĘTY UKRAINY

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Konflikt wybuchł , kiedy Rosjanie ustawili pod nowo wybudowanym mostem na Krym statek i nie pozwolili wpływać na swoje wody terytorialne okrętom Ukrainy!?Okręty Ukraińskie próbwały wpłynąć na zamkniętą Cieśnine Kerczańską przez Rosjan!?

TAK WYGLĄDAŁA PRÓBA  ABORDAŻU ROJSKIEGO OKRĘTU NA OKRĘCIK UKRAIŃSKI:

https://video.img.ria.ru/Out/Flv/20181126/2018_11_26_PolzTaranODIClean_tk5ap5fe.yq

ROSJSKI LOTNISKOWIEC MOCNO DYMIŁ!NIEDZWIEDŹ BAWI SIE SWOJĄ .....UKRAINĄ!?

 

МВС України спецзасобами отримало доступ до водео провокації -тарана російського приколдонного корабл "Дон" українського.

 

Rosja wzywa „zachodnich sponsorów" Kijowa do reakcji na „wojenną histerię". Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skomentował pogorszenie stosunków między Moskwą a Kijowem. Wczoraj rano okręty Marynarki Wojennej Ukrainy „Berdiańsk”, „Nikopol” i „Jany Kapu”, naruszając artykuły 19 i 21 Konwencji ONZ o prawie morza, przekroczyły granicę Rosji. „Zdecydowanie wzywamy zachodnich sponsorów Kijowa do przytemperowania tych, którzy obecnie usiłują zdobyć punkty polityczne, wykorzystując histerię wojenną w związku z nadchodzącymi wyborami lub innymi wydarzeniami na Ukrainie" — oznajmił minister na konferencji prasowej. Ławrow doradził także Kijowowi, aby „zachowywał się bardziej odpowiednio", ponieważ Zachód „już czuje się głupio z powodu zachowania ukraińskich władz".
Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow z kolei poinformował, że Rosja działała zgodnie z prawem międzynarodowym. Działań straży granicznej nie można nazwać „twardymi". Pogranicznicy w Cieśninie Kerczeńskiej działali zgodnie z planem na wypadek konieczności zamknięcia granic Rosji, nie można tego nazwać atakiem poinformował Pieskow. Przypomnijmy, wczoraj trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej przekroczyły granicę państwową Federacji Rosyjskiej i zmierzały w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej, podała służba prasowa krymskiego departamentu granicznego FSB. Statki wpłynęły do zamkniętego akwenu około godziny 7:00 rano. Należy zauważyć, że statki złamały dwa artykuły Konwencji ONZ o prawie morskim, zgodnie z którym państwo nadbrzeżne jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo w przestrzeni morskiej. W Kerczu ruch i dokowanie statków dozwolone są zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez kapitana rosyjskiego portu morskiego. Wiecie, strona rosyjska działała w ścisłej zgodności z prawem, zarówno prawem międzynarodowym, jak i prawem wewnętrznym. Chodzi o inwazję obcych okrętów na wody terytorialne Federacji Rosyjskiej" powiedział Pieskow, odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy działania rosyjskiej straży granicznej można nazwać ostrymi. Chodzi o to, że te zagraniczne okręty wojenne wpłynęły na wody terytorialne Rosji, nie odpowiadając na żądania naszych funkcjonariuszy straży granicznej, nie zareagowały na propozycję skorzystania z usług pilotażowych itd. itp. Dlatego wszystkie działania zostały podjęte w ścisłej zgodności z prawem dodał. Żegluga cywilna przez Cieśninę Kerczeńską, zamkniętą w niedzielę ze względów bezpieczeństwa, została przywrócona poinformował dzisiaj dyrektor generalny przedsiębiorstwa „Krymskie Porty Morskie" Alieksiej Wołkow. Interwencja rosyjskiego okrętu na Morzu Azowskim

Poroszenko zwołał Radę Ukrainy i wydał DEKRET o STANIE WOJENNYM!

 

MORSKIE DRUŻYNY STRZELECKIE

Kontradmirał

Sławomir Ziembiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "ROSJANIE ZAJĘLI PO OSTRZELANIU TRZY OKRĘTY UKRAINY"

  I BARDZO DOBRZE :-)
 • @Jasiek 09:59:03
  Jeżeli były to okręty rosyjskie, to dobrze zrobili.
 • Autor
  //ROSYJSKI LOTNISKOWIEC MOCNO JUŻ ......DYMI!?ROSYJSKI NIEDŹWIEDŹ TRZYMA W ŁAPACH MOCNO ... UKRAINĘ?//


  Już nie dymi !!!!
  Po długim remoncie wyposażony został w dwie nowe niezależne jednostki napędowe
  Holownik nr.1 i holownik nr.2
  Nareszcie wraca do czynnej służby ta duma floty rosyjskiej
 • @Husky 11:18:00
  Rosjanie chyba zapomnieli, że to oni stworzyli Ukraińską Republikę Ludową.
  Potem w traktatach zagwarantowali jej suwerenność i nienaruszalność granic.
 • @Talbot 11:45:49
  To bylo w ub.wieku
 • @Talbot 11:45:49
  Tylko do dziś Ukraina tych granic nie wytyczyła i w ONZ nie zarejestrowała. Po drugie to nie były żadne traktaty, poczytaj o nich w Wuju Google.
 • @Talbot 10:56:41
  Rosja zajęła ukraińskie okręty. Unia Europejska i NATO zajęli tylko stanowisko.
 • @Jasiek 09:59:03
  Ta dziwna "wojna" na Ukrainie jest niestety wyłącznie wewnętrzną sprawą Rosji i Ukrainy.
 • @kula Lis 67 12:20:24
  i tu masz racje
  pzdr
 • @kula Lis 67 12:16:04
  "to nie były żadne traktaty"

  Racja - to było "porozumienie białowieskie.
  Ale co to zmienia, porozumienia też trzeba respektować.
 • @Jasiek 09:59:03
  Znowu Ukraińska Armia bez jednego strzału poddała się tym razem swoje okręty w ilości 3 sztuk. Przynajmniej raz by wystrzelili do rosyjskich kutrów. Skoro żołnierze Ukrainy nie chcą walczyć to jak tu popierać ten kraj?
 • @kula Lis 67 12:30:35
  "Skoro żołnierze Ukrainy nie chcą walczyć to jak tu popierać ten kraj?"

  Widocznie żołnierze to Ukraińcy, a nie banderowskie ścierwo włażące w d... usraelowi i dobrze wiedzą, kto w kraju zrobił im pierdolnik, a kto gwarantował pokojową koegzystencję i współpracę przemysłową i kulturalną. Więc do Ruskich strzelać nie chcą, bo nie są pro-usraelskimi debilami jak niektórzy na NEonie.

  Pozdro!
 • @Husky 11:18:00
  "Nareszcie wraca do czynnej służby ta duma floty rosyjskiej"

  Może napiszesz jakieś debilne uwagi na temat ruskich atomowych okrętów podwodnych?
 • @Talbot 11:45:49
  "Rosjanie chyba zapomnieli, że to oni stworzyli Ukraińską Republikę Ludową."

  A usrael zrobił w niej pierdolnik i zajebał złoto.
 • @Husky 12:05:49
  "To bylo w ub.wieku"

  Traktat/porozumienie nie przewidywał pierdolnika/demokracji zaprowadzonej przez usrael.
 • @kula Lis 67 12:20:24
  "Ta dziwna "wojna" na Ukrainie jest niestety wyłącznie wewnętrzną sprawą Rosji i Ukrainy."

  Niestety zainstalowane przez usrael banderowskie ku...wy zaczynają wierzgać do Polski, Węgier i jak debile do Rosji.
 • @ Autor
  Ałtor, żyjesz czy już zaatakowałeś Rosję? ;-)
 • @Talbot 12:27:11
  "Ale co to zmienia, porozumienia też trzeba respektować."

  Przecież to usrael chciał zaje..ć Krym i judził banderowców do mordowania rosyjskojęzycznej ludności jak w Odessie i Korsuniu, a nie Rosja.
  Coś Ci się Talbot poprzestawiało, czy może uwierzyłeś w "demokrację"?
 • @Jasiek 13:16:53
  Trzeba zadać sobie podstawowe pytanie kim są Ukraińcy? Jest to społeczność większości zbiegłych chłopów z Ks. Moskiewskiego, Ks. Litewskiego, Korony Polskiej, Korony Węgierskiej i szlachty z tych ziem. Ludność tych obszarów w 20 wieku została zakażona socjalizmem, komunizmem. Oderwanie od wartości fundamentalnych i poszanowania pracy, godności, wolności to musi skutkować. Wystarczy wyciągnąć wnioski jak postępowali żołnierze Ukraińscy podczas zajmowania Krymu, jakie jednostki i z kogo złożone bronią obecne pozycje graniczne. Władze Ukrainy siedzące w kieszeni Rosji lub oligarchów ukraińskich prowadzących interesy z Rosjanami. Nie zajmujmy się sytuacją na Ukrainie, bo to wewnętrzna sprawa Ukrainy i Rosji, zajmujmy się naszą Ojczyzną! Nie leczmy, zapobiegajmy. Gdzie Polacy mają prawdziwą własność, gdzie naród Polski jest zasobny w dobra, gdzie Polacy mają broń w swoich domach i przy pasach aby bronić siebie, swojego, Ojczyzny? Jakby mój dziadek usłyszał, że musi mieć pozwolenie na szable, rewolwer, kniejówkę to by stwierdził, wnuczku zacznij myśleć częścią ciała, którą do tego przeznaczył stwórca. Dzisiaj Polacy w małym stopniu są narodem, bardziej społeczeństwem niewolników, strzyżonych podatkami, kredytami. Zwodzonymi przez polityków i niestety i kościół. Gdzie w W.P. wywiad i kontrwywiad? Wiele person powinno zostać straconych lub odsiadywać długoletnie wyroki. Gdzie w W.P. jednostki ofensywne z zabezpieczeniem? Gdzie w W.P. wydajny system zakłóceń? Gdzie w W.P. jednostki WRiA średniego i dalekiego zasięgu? Czy wojska rakietowe są w stanie zabezpieczać terytorium Ojczyzny? Czy w zasięgu oddziaływania sił powietrznych w tym WRiA są: Petersburg, Moskwa, Rostów, Smoleńsk, Kazań, Samara, Monachium, Hamburg, Kolonia, Frankfurt n. Menem. Właśnie z tych terytoriów wraz z jedwabnym szlakiem jest główne zagrożenie dla Polski. Armia europejska to wielki projekt Merkellandu aby przejąć kontrolę nad bronią atomową, w którą jest wyposażone jest upadające państwo Francuskie aby stać się partnerem Rosji w nowym ładzie Europy. W tym ładzie nie ma miejsca dla Polski, Litwy Łotwy, Estonii, Białorusi, Węgier, Słowacji, Czech, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni, Czarnogóry, Macedonii, Bułgarii, Rumuni. Gdzie jest Marynarka Wojenna wraz obroną wybrzeża? Lewactwo w Szwecji doprowadza do upadku tego kraju. Czy w naszej armii są dowódcy odpowiedzialni kompetentni z duchem walki i moralni, nie tacy dla, których liczą się gratyfikacje, stanowiska i wypinanie wątłych piersi po ordery. Od ich decyzji zależy życie liniowców. Pan prezydent, premier, prezes zwodzą Polaków obietnicami jałmużnami. Chełpią się pomocą Arabom, udzielają pomoc finansową komunistom Wietnamskim, Chińskim, wspierają strategiczne partnerstwo z komunistami Chińskimi. Opowiadają, że są sojusznikami USA, że USA jest sojusznikiem Polski. Nikt normalny nie lubi dwulicowców. Bogaty rodak to bogata Ojczyzna i będzie walczył o swoje i swój kraj a politycy będą musieli trzymać pion odpowiedzialności i moralności. Dlatego główne ugrupowania polityczne patrzą niechętnie na powracających rodaków z zachodu, którzy poznali co to pewna normalność. Gwoli przypomnienia: "Socjalizm każdemu równo nosa utrze. Bogatych zdusi jutro, a biednych pojutrze..." Hr. A. Fredro.
 • @kula Lis 67 13:25:14
  "Nie zajmujmy się sytuacją na Ukrainie, bo to wewnętrzna sprawa Ukrainy i Rosji"

  Mamy udawać, że nic się nie dzieje, jak do nas fikają i jeszcze kasę wyciągają?
  Ruscy powinni tym zainstalowanym przez usrael banderowcom spuścić straszny wpier...l. A my nie powinniśmy fikać do Rosji skoro ta walczy i z banderlandem, dominacją dolara i jeszcze "państwem" islamskim, które jest w końcu "owocem" usraelskiego debilizmu i zbrodniczej inwazji na Irak. W zasadzie to powinniśmy ją w tym wspierać i robić dobre interesy.
 • @Jasiek 13:33:56
  Nie mamy udawać, lecz nie wspierać także finansowo już bankruta banderowskiego, źle to odebrałeś.
 • Autor
  "Okręty Ukraińskie próbwały wpłynąć na zamkniętą Cieśnine Kerczańską przez Rosjan!?"

  Okręty. Jednostki wojenne. To znaczy że to Ukraina napadła na Rosję.
  Jasne że to ma związek z wyborami na Ukrainie.
  Bandersyny chcą utrzymać władzę choć trochę dłużej nawet kosztem eskalacji konfliktu z Rosją.
 • @miarka 14:13:01
  No tak... Cicho było ostatnio o Ukrainie, pasuje Poroszence światu o Ukrainie przypomnieć, wyżebrać od świata pomoc, pieniądze, oraz odwrócić uwagę własnego społeczeństwa od syfu jaki mają w kraju (bieda, inflacje, emigracja z kraju, brak reform, korupcja) więc robią kolejną prowokację, wysyłają swoje łajby na rosyjskie wody terytorialne i lamentują, że Rosjanie zareagowali.
 • @miarka 14:13:01
  Stan wojenny na upainie...Rozumiem, że teraz mężczyźni w wieku poborowym nie będą mogli wyjeżdżać za granicę, poborowi będą musieli wracać do kraju a jeżeli tego nie zrobią będą wobec nich wyciągane konsekwencje. To teraz prosimy anulować wizy Ukraińcom i w kamasze do siebie.
 • @Jasiek 13:33:56
  Ta szopka ze stanem wojennym to jedyny sposób Poroszenki na utrzymanie się przy władzy. Skoro można przegrać wybory to lepiej zrobić prowokację z Rosją ta da się jej ponieść, Poroszenko wprowadzi stan wojenny i dalej trzyma się przy władzy. Jakby nie patrzeć, flota wojenna Ukrainy była na wodach terytorialnych Rosji. 20 km od linii brzegowej to ok.10,8 mil morskich. Wody terytorialne to akweny w odległości 12 mil morskich od linii brzegowej. Przekroczenie granicy państwa zawsze kończą się reakcją. Ukraina powinna się cieszyć, że Rosjanie zareagowali w sposób nader humanitarny i nie utopili intruzów. Statki doholowano do portu, rannych opatrzono. I po co był Ukrainie ten incydent? (Donald Tusk żąda od Rosji zaprzestania używania siły na Morzu Azowskim i zapowiada spotkanie z przedstawicielami rządu Petra Poroszenki). Donald Tusk żąda? Całkiem mu odjebało! Donald Tusk najpierw powinien skorzystać ze swoich prawników i sprawdzić prawo morskie, a potem spotykać się z prezydentem Ukrainy. Tu się nic nie da zamieść pod dywan. Są zdjęcia satelitarne, naruszenie granicy Rosji siłami zbrojnymi Ukrainy ewidentne. Stawanie po stronie Poroszenki to jawne przyzwolenie na wszczynanie działań wojennych w Europie! Chyba Donald Tusk ma tego świadomość!
 • @Husky
  Niebawem będziemy czytać nagłówki jak to Bruksela EU nawiązała współprace z Putinem i Rosją, a ja widzę to tak, jak określił to pan Andrzej Waligórski: "Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące w dość niewybredny sposób podtarł się zającem. Zając się potem żonie chwalił po obiedzie: Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem! "
 • @Jasiek 09:59:03
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/926/26/9262633.jpg

  Rosja wzywa „zachodnich sponsorów" Kijowa do reakcji na „wojenną histerię". Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skomentował pogorszenie stosunków między Moskwą a Kijowem. Wczoraj rano okręty Marynarki Wojennej Ukrainy „Berdiańsk”, „Nikopol” i „Jany Kapu”, naruszając artykuły 19 i 21 Konwencji ONZ o prawie morza, przekroczyły granicę Rosji. „Zdecydowanie wzywamy zachodnich sponsorów Kijowa do przytemperowania tych, którzy obecnie usiłują zdobyć punkty polityczne, wykorzystując histerię wojenną w związku z nadchodzącymi wyborami lub innymi wydarzeniami na Ukrainie" — oznajmił minister na konferencji prasowej. Ławrow doradził także Kijowowi, aby „zachowywał się bardziej odpowiednio", ponieważ Zachód „już czuje się głupio z powodu zachowania ukraińskich władz".
  Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow z kolei poinformował, że Rosja działała zgodnie z prawem międzynarodowym. Działań straży granicznej nie można nazwać „twardymi". Pogranicznicy w Cieśninie Kerczeńskiej działali zgodnie z planem na wypadek konieczności zamknięcia granic Rosji, nie można tego nazwać atakiem poinformował Pieskow. Przypomnijmy, wczoraj trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej przekroczyły granicę państwową Federacji Rosyjskiej i zmierzały w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej, podała służba prasowa krymskiego departamentu granicznego FSB. Statki wpłynęły do zamkniętego akwenu około godziny 7:00 rano. Należy zauważyć, że statki złamały dwa artykuły Konwencji ONZ o prawie morskim, zgodnie z którym państwo nadbrzeżne jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo w przestrzeni morskiej. W Kerczu ruch i dokowanie statków dozwolone są zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez kapitana rosyjskiego portu morskiego. Wiecie, strona rosyjska działała w ścisłej zgodności z prawem, zarówno prawem międzynarodowym, jak i prawem wewnętrznym. Chodzi o inwazję obcych okrętów na wody terytorialne Federacji Rosyjskiej" powiedział Pieskow, odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy działania rosyjskiej straży granicznej można nazwać ostrymi. Chodzi o to, że te zagraniczne okręty wojenne wpłynęły na wody terytorialne Rosji, nie odpowiadając na żądania naszych funkcjonariuszy straży granicznej, nie zareagowały na propozycję skorzystania z usług pilotażowych itd. itp. Dlatego wszystkie działania zostały podjęte w ścisłej zgodności z prawem dodał. Żegluga cywilna przez Cieśninę Kerczeńską, zamkniętą w niedzielę ze względów bezpieczeństwa, została przywrócona poinformował dzisiaj dyrektor generalny przedsiębiorstwa „Krymskie Porty Morskie" Alieksiej Wołkow. Interwencja rosyjskiego okrętu na Morzu Azowskim

  https://video.img.ria.ru/Out/Flv/20181126/2018_11_26_PolzTaranODIClean_tk5ap5fe.yq0.mp4


  Ps...Nie trzeba być geniuszem, żeby zauważyć, że ta cała afera zmontowana została po to, by zaostrzyć sytuację, sprowokować Rosję do twardych działań i w konsekwencji nałożyć na Rosję nowe sankcje. A Rosja nie ma tu innego wyjścia, jak w miarę twardo reagować (co też uczyniła). Zdumiewająca przy tym jest głupota dowódców ukraińskich, którzy wysłali te 3 nieszczęsne łajby by prowokować Rosjan. Jedna porządna salwa Rosjan zmiotła by tą "flotę" z powierzchni morza, a że się na kilku lekko rannych skończyło to tylko i wyłącznie wynik umiarkowania Rosjan, którzy bardziej liczą się z życiem marynarzy ukraińskich, niż ich dowódcy. A rodziny i znajomi marynarzy owej "floty" ukraińskiej powinni słać podziękowania do Rosjan, że ocalili życie ich bliskich. Okazuje się, że wszystkie działania Rosji są wbrew jej własnym interesom a dziwnym trafem pasują jak trzewiki szyte na miarę do polityki Walcmana-Porocha i jego sponsorów tylko ktoś kogo móżdżek jest mniejszy od żołędzia nie dostrzega tego.
 • @Husky co ty na to?
  Echo wojny: Trump zmusił rolników do niszczenia plonów. Rozpętana przez Trumpa wojna handlowa z Chinami znów uderzyła w amerykańskich rolników. Z powodu ceł odwetowych eksport nasion soi praktycznie został wstrzymany. W rezultacie tysiące rolników znalazło się na krawędzi ruiny. Co czeka amerykańskie rolnictwo i dlaczego próby ratowania tej branży coraz bardziej przypominają epokę Wielkiego Kryzysu?

  Żeby chociaż ostrzegli.

  Rosnący popyt na soję w Chinach nie mógł być zignorowany przez amerykańskich producentów rolnych, którzy od dawna byli przyzwyczajeni do eksportowania tej rośliny. W tym roku w Stanach Zjednoczonych przeznaczono 89,1 milionów akrów ziemi pod uprawę soi dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Rolnicy mieli nadzieję na zwiększenie i tak już wysokiego udziału soi w strukturze amerykańskiego eksportu (soja stanowi prawie 60% dostaw rolnych ze Stanów Zjednoczonych do Chin). Jednak konflikt Trumpa z głównym partnerem handlowym kraju doprowadził do tego, że Pekin nałożył 25-procentowe cło na amerykańską soję. W rezultacie opłacalność eksportu tej kultury spadła prawie do zera, a dostawy do Państwa Środka spadły o 98%.
  Chociaż soja jest strategicznym produktem dla Chin, Pekin słusznie zdecydował, że na świecie są inni dostawcy, którzy chętnie zastąpią Amerykanów. Według Departamentu Rolnictwa USA w latach 2017-2018 Stany Zjednoczone kontrolowały 35% światowego rynku soi. Udział Brazylii był tylko o 2% mniejszy, na Argentynę i resztę świata przypadało po 14%. Wskaźnik Chin wynosi 4%. Brazylia zajmowała 47% chińskiego rynku soi, a Argentyna tylko 5%. Teraz oba kraje liczą na wzrost. Zakończenie wojny handlowej jest jedyną rzeczą, na którą mogliby liczyć amerykańscy rolnicy. Teoretycznie może to nastąpić po rozmowach Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem w przyszłym tygodniu w Argentynie podczas szczytu G-20. Jednak biorąc pod uwagę nowe wojownicze oświadczenia Waszyngtonu pod adresem Pekinu na przykład wezwanie do europejskich firm, aby nie kupowały produktów Huawei szanse przywrócenia normalnego handlu między tymi dwoma krajami są bliskie zeru. Wyhodowane w tym roku ziarna raczej nie doczekają się dobrych wieści. Problem polega na tym, że soję, w przeciwieństwie do kukurydzy czy pszenicy, trudno jest przechowywać. Najmniejsze zawilgocenie prowadzi do tego, że ziarna zamieniają się w gnijącą brązową breję. Dlatego popyt na wysokiej jakości spichlerze w Stanach Zjednoczonych jest teraz wyższy niż kiedykolwiek, co skutecznie wykorzystują ich właściciele. Według doniesień medialnych ceny przechowywania ziarna wzrosły o 40% w stosunku do ubiegłego roku. Większość rolników nie jest w stanie zapłacić według nowych stawek i próbuje znaleźć alternatywę. Niektórzy przechowują soję w jaskiniach.
  „Winogrona gniewu”. Jednak większość producentów soi dzisiaj po prostu niszczy plony, grzebiąc je w ziemi lub pozostawiając je gnijące na polu. Tak samo robili amerykańscy rolnicy podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30. Prezydent Roosevelt był wówczas zmuszony do przyjęcia specjalnego aktu o pomocy dla rolników. Wielu ekonomistów nadal uważa ten dokument za kontrowersyjny: Roosevelt zmusił rolników do niszczenia upraw (a hodowców inwentarza), aby sztucznie stworzyć deficyt żywności na rynku i podnieść ceny. To, do czego doprowadziła taka polityka gospodarcza, najlepiej ilustruje powieść Johna Steinbecka „Winogrona gniewu”, która otrzymała nagrodę Pulitzera. To zbrodnia, która nie ma nazwy. To nieszczęście, którego nie można zmierzyć żadnymi łzami. To porażka, która obraca wszystkie nasze sukcesy w proch. Urodzajna ziemia, proste rzędy drzew, silne pnie i soczyste owoce. A dzieci umierające na pelagrę muszą umrzeć, ponieważ pomarańcze nie przynoszą zysku. I stoją w oszołomieniu i patrzą na przejeżdżające ziemniaki, słyszą kwik świni, które są zarzynane i zasypywane wapnem w rowach, patrzą na pomarańczowe góry, po których spływa cuchnąca ciecz; i w oczach ludzi klęska; w oczach głodnych dojrzewa gniew napisał Steinbeck w 1939 roku.
 • @Jasiek 09:59:03
  Po pierwsze nawet gdyby Ukraina chciała powojować to nie ma kim i czym, magazyny z amunicją nie istnieją, "spaliły" się/rozkradzione. Sprzęt złom, część Ukraińcy posprzedawali zbiorowo i indywidualnie nawet to co od USA czy nas dostali. Po drugie Rosja jest w stanie zająć całą Ukrainę w 48 godzin, i wierz mi, że większość Ukraińców, marznących, głodujących witała by Rosjan jak zbawienie bo mają dość Porocha i jego złodziei oraz dość zachodniej "demokracji" i pseudo wolności bo nią się nie najedzą czy ogrzeją. Rozmawiam z wieloma Ukraińcami tu gdzie mieszkam bo pracują obok na budowie, oni wręcz na to czekają unikając tym samym poboru do wojska, mówią wprost, niech Poroch sam walczy za swe fabryki w Rosji jak i jego oligarchowie..Rosja Ukrainy nie zajmie bo po co im bankrut zachodnia jej część bez przemysłu, ze sprzedaną ziemią, lasami i etnicznymi konfliktami z Węgrami, Rumunią, Mołdawią no, by ich długi spłacać i żywić marznącą bezrobotną biedotę?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

ULUBIENI AUTORZY

więcej